Šalvěj lékařská je rostlina, která se používá v kulinářství a jako léčebná bylina na nejrůznější obtíže. Je silně aromatická a má velmi specifickou chuť. V léčitelství se ze šalvěje připravují odvary, nálevy, koupele nebo šalvějový čaj. Šalvěj je v léčitelství ceněná hlavně pro svůj vysoký obsah aktivních, léčebných látek, jako je kafr, kyselina karnosová nebo kyselina fenolová. Pokud si dáte jeden šálek šalvějového čaje denně, můžete z něj čerpat spoustu benefitů pro vaše tělo. Jaké účinky na nás šalvěj má? Má silný obsah antioxidantů, které bojují proti volným radikálům. Tím podporují naši imunitu a chrání naše tělo před různými nemocemi.
Pozitivně působí také na naši paměť, především, na tu krátkodobou. Doporučuje se užívat i ženám, které si aktuálně prochází menopauzou, jelikož zmírňuje příznaky, které se k menopauze pojí, jako jsou návaly horka nebo nadměrné pocení. Bojuje účinně se záněty, proto se doporučuje kloktat odvar z šalvěje, pokud vás trápí bolestivý zánět zubu. Šalvěj nejen že zmírní zánět, ale částečně vám dokáže také ulevit od bolesti. Kontroluje pozitivním směrem hladinu krevního cukru v krvi a také hladinu cholesterolu. Podporuje hojení různých ranek nebo poranění kůže, v takových případech se doporučují obklady ze šalvěje.
Pokud trpíte angínou, pití šalvějového čaje vám pomůže s bolestí v krku a podpoří rychlejší ozdravení. Skvělá je také na urychlení léčby oparů. Působí i preventivně proti rakovině, zejména proti rakovině prsu, tlustého střeva, prostaty, jater a plic. Čaj ze šalvěje má výraznou chuť, která je lehce podobná mátě, ovšem šalvěj má i nahořklé tóny, které mohou některým lidem vadit. Přidejte lžičku medu nebo jiného sladidla pro vylepšení chuti. Pokud užíváte větší množství šalvěje, neměli byste ji konzumovat déle než dvanáct týdnů. Pokud si ale dáte jeden, dva šálky denně, je toto množství pro vás naprosto bezpečné.