Revitalizace balkonů se skleněným zábradlím


Když se lidé v bytovém domě dohodnou, že budou objekt revitalizovat, zpravidla to bude obnášet zateplení fasády, případně výměnu střešní krytiny, oken a vchodových dveří. Součástí většiny bytových domů jsou také balkony a lodžie a právě na ně je také třeba zaměřit pozornost. Revitalizace balkonů a lodžií se může odehrávat v podobném duchu, jak tomu bylo dříve, tedy obnoví se původní ráz objektu a na balkonech se objeví klasické kovové zábradlí, případně nahrazené nerezovou ocelí. V podstatě to bude vypadat tak, jako když se dům stavěl za socialismu a balkony budou chráněné kovovou mříží.

sklo na balkoně

S tímto přístupem se ale nechtějí někteří lidé smířit a dávají přednost spíše modernizaci v minimalistickém stylu – tedy nechávají balkony či lodžie zasklít. Co to konkrétně obnáší?

Spodní část skleněného zábradlí bude pokryta mléčným tvrzeným sklem. To je dostatečně pevné, aby se vyrovnalo pevnosti stávající ocelové konstrukce. Mléčné sklo zhruba do výšky 100 centimetrů zajistí dostačující soukromí, takže tu lidé mohou být i v plavkách a polonazí, mohou se tu slunit a nebudou vystaveni pohledům lidí zvenčí. Horní část balkonu se dle uvážení zakryje transparentním tvrzeným sklem v podobě posuvných segmentů a vytvoří se tím jakási zimní zahrada či letní skleník.

skleněná fasáda domu

V tomto uzavřeném prostoru je pak větší teplo – v zimě tu lze pěstovat i některé vhodné druhy pokojových rostlin a ušetří se tím také za dodávku tepla do bytu. V případě nepřízně počasí – za deště či sněžení jednoduše zatáhnete posuvný segment a na vaší lodžii pak neprší ani nezatéká. Můžete si na balkonovou podlahu položit třeba koberec a mít tu k dispozici skládací stolek a židle a prodloužit si tím obytný prostor o další čtvereční metry. Na zateplené prosklené lodžii se dá i stolovat, popíjet s přáteli ovocný či bylinkový čaj nebo kávu z cikorky s adaptogenní bylinou Ashwagandha, jste-li vyznavači zdravého životního stylu.