EWCZ s.r.o. - referenční projektyEWCZ s.r.o. - Kontaktní údaje
EWCZ s.r.o. - Varianty výrobků

EWCZ s.r.o. - Problematika větrných elektráren

Výroba elektřiny využitím energie větru je nejvíce rozvinutá technologie ze všech moderních obnovitelných zdrojů energie. Má nízké provozní náklady, zdroj energie je zdarma a nevyčerpatelný, nepodléhá politickým vlivům. V posledních letech profitovala z nových technologií vynalezených původně pro letecký průmysl.

V Evropě i po celém světě zažívá toto odvětví a celý obor obnovitelných zdrojů mimořádný boom. Obnovitelné zdroje jsou v současnosti nejdostupnějším zdrojem pro doplnění klasických zdrojů, jednak cestou ke snížení závislosti na dovozu surovin z politicky citlivých zemí, jednak nejdosažitelnějším známým zdrojem při reálném vyčerpání fosilních zdrojů v blízké budoucnosti. Proto je dnes v celém světě věnována nejvyšší podpora jejich rozvoji právě ve všech nejvyspělejších zemích s vysokou spotřebou energie jako USA, Kanada, Evropa. Rovněž Čína, Indie a další nové silné ekonomiky maximálně podporují růst tohoto odvětví. Reálně např. Německo předpokládá jejich podíl na produkci energie do r. 2020 v objemu 30%, do roku 2050 nad 50% ( pro Evropu jsou rozpracovány studie reálně uvažující až s 80% podílem).

Instalovaná kapacita větrných elektráren se za posledních pět let zvýšila na čtyřnásobek. V průměru rostla o 32 % ročně. Představuje tak nejrychleji rostoucí světový zdroj energie. Evropské státy přitom dodávají plných 75 % světové produkce. Průmysl očekává, že během příštích osmi let se výroba v Evropě může zvýšit na desetinásobek. V Německu vzrostl instalovaný výkon větrné energie v minulém roce o 22 % a překročil úctyhodných 12 000 MW – výroba elektřiny dosahuje jeden a půl násobku produkce Temelína.

V této sekci získáte informace o ekologických vlivech větrných elektráren a ekonomické stránce větrné energetiky. Pokud máte v úmyslu invetsovat prostředky své obce či organizace do výstavby VE, využijte informace přímo v sekci POSTUP PRACÍ PŘI STAVBĚ VE